Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

V Bratislave bude neoficiálna TED konferencia

04.02.2010, 15:00 | Eva Vozárová | © 2010 News and Media Holding

Značka jednej z najvýznamnejších konferencií na svete mieri do Bratislavy.

  • Tlačiť
  • 4

TED, značka jednej z najvýznamnejších konferencií na svete mieri do Bratislavy. Prvé podujatie v hlavnom meste sa bude konať v odľahčenej verzii pod značkou TEDx, ktorá označuje menšie eventy hlásiace sa k princípom TED-u, no sú organizované nezávisle od hlavného podujatia. To bratislavské má prísť "čoskoro". Formujúci sa organizačný výbor o tom informoval v stredu na svojej stránke na Facebooku.

Príchod TEDx na Slovensko inicioval tlmočník Rasťo Geschwandtner, ktorý spolupracuje napríklad na prekladoch videí z originálneho TED-u do slovenčiny. Spolu s ním za podujatím stojí konzultantka Lucia Lukanová.

Samotný event je zatiaľ zorganizovaný minimálne, celý koncept prvého bratislavského TED-u sa ešte len rodí. Momentálne organizátori hľadajú dobrovoľníkov a ďalších členov organizačného výboru. Prostredníctvom Facebooku sa volá takisto po nápadoch na spíkrov. V tom sa chce TEDx silne pridŕžať princípov pôvodného "amerického" TEDU. Prednášajúci by vo vymedzenom čase mali publiku predstaviť prekvapivé, pútavo podané a originálne myšlienky bez tematických obmedzení. Jedinou výnimkou sú témy s komerčným, politickým alebo náboženským zdelením.

Ohlas pripravovaného TED podujatia je zatiaľ u potenciálneho publika silný. Iba deň po zverejnení prvých informácií na Facebooku má iniciatíva 170 fanúšikov.

Bratislavský TED ale nebude prvým slovenským. Ten sa konal už v decembri 2009 v Prievidzi. Organizovali ho takisto Rasťo Geschwandtner a Lucia Lukanová. Na podujatí sa zúčastnilo 30 divákov a dvaja spíkri.

TED je skratka od spojenia Technology Entertainment Design. Je to americká nezisková organizácia založená v 80. rokoch, ktorá od roku 1990 každoročne organizuje v Kalifornii konferenciu s prestížnymi spíkrami pre prestížnych hostí. Rovnako ako bratislavský TEDx, aj ten pôvodný je otvorený témam zo všetkých sfér spoločností. Medzi spíkrami boli doteraz napríklad Bill Clinton, Bill Gates, Richard Branson, ale aj zakladatelia Google Larry Page a Sergey Brin alebo astrofyzik Stephen Hawking.

Program TEDx vznikol, aby mohli byť podobné podujatia v menšom samoorganizoavné komunitami, ktoré o ne majú záujem.

  • Tlačiť
  • 4