Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Twitter má 10 rokov. Opäť čelí otázke o rušení limitu 140 znakov

21.03.2016, 14:33 | ČTK | Mediálne.sk

Americká spoločnosť Twitter aktuálne neplánuje meniť dĺžku príspevku na svojej sociálnej sieti. Na 10. výročie mikroblogovacej služby to vyhlásil generálny riaditeľ spoločnosti Jack Dorsey. Bezplatnú platformu využíva v súčasnosti vyše 320 miliónov používateľov.

 • Tlačiť
 • Poslať e-mailom
 • Oznámiť chybu
 • 0

Tagy

Twitter

„Práve som založil Twitter,“ napísal spoluzakladateľ Jack Dorsey na webe 10. marca 2006. V rovnaký deň poslal pozvánku na novú sociálnu sieť svojim kolegom.

Za dekádu sa z Twitteru stala široko využívaná služba, ktorej používatelia môžu zverejňovať odkazy v správach s dĺžkou maximálne 140 znakov.

Celá báza Twitteru zverejní denne okolo 500 miliónov tweetov. Asi 254 miliónov používateľov z celkového počtu 320 miliónov žije mimo Spojených štátov.

Facebook má pre porovnanie asi 1,5 miliardy používateľov. Twitter tak za popularitou najväčšej sociálnej siete značne zaostáva, na slovenskom či českom trhu to platí rovnako. Obe platformy sa však radia medzi hlavných nástupcov „zastaraných“ komunikačných technológií ako e-mail či chat, k čomu prispieva aj fakt, že sú súčasťou väčšiny mobilných zariadení.

V súčasnosti americký Twitter zamestnáva 3 900 ľudí, firma sídlo je v San Franciscu. Po celom svete má 35 pobočiek, v roku 2013 vstúpila na newyorskú akciovú burzu.

Práve pri jubileu Twitteru sa znova objavili informácie o tom, že sa služba vzdá 140-znakového obmedzenia, ktoré môže niektorých používateľ iritovať.

„Zostáva,“ zmietol dohady o zrušení súčasného obmedzenia J. Dorsey vo vysielaní americkej televíznej stanice NBC. „Pre nás to je dobré obmedzenie, umožňuje tak dôležitú stručnosť,“ dodal.

Server Re/Code v januári informoval, že Twitter pracuje na novom nástroji, ktorý by umožnil odkazy predĺžiť až na 10-tisíc znakov. J. Dorsey vtedy možnú zmenu v dĺžke tweetu nevylúčil.

J. Dorsey v relácii Today na NBC tiež povedal, že sieť necenzuruje, čo jej používatelia napíšu. „Určite nie,“ reagoval na otázku, či Twitter netriedi obsah od používateľov a neskrýva štvavé komentáre. „Ľudia môžu sledovať, koho chcú a našou prácou je zabezpečiť, že vidia to najdôležitejšie,“ doplnil.

Vo februári Twitter oznámil, že od polovice minulého roka zablokoval vyše 125-tisíc používateľských účtov podporujúcich teroristické aktivity, a to najmä v súvislosti s organizáciou Islamský štát. Upozornil tiež, že spolupracuje s úradmi, ak má podozrenie, že sú používatelia siete do teroristických aktivít zapletení.

Fakty o Twitteri

 • Spolu s J. Dorseym stál pri zrode služby ďalší zamestnanec firmy Odeo Biz Stone. Podľa pôvodnej myšlienky mal Twitter slúžiť na to, aby ľudia mohli jednoducho komunikovať s ostatnými prostredníctvom mobilov, s čím súvisí aj obmedzenie dĺžky správ. Po niekoľkotýždňových testoch vypustili nový komunikačný kanál s menom Twitter na trh 15. júla. Jeho meno pochádza z anglického slovesa tweet (v preklade pípať).
 • Zásadným momentom pre rozšírenie služby bol na jar 2007 filmový a hudobný festival South by Southwest v americkom Austine. Na frekventovaných miestach vtedy Twitter nechal rozostaviť veľkoplošné obrazovky, na ktoré bolo možné poslať svoj odkaz. O mierne exhibicionistickú atrakciu bol medzi návštevníkmi festivalu veľký záujem, ktorý pretrval aj po skončení akcie.
 • Na Twitteri sa používatelia od augusta 2007 môžu kliknutím na kľúčové slovo (takzvaný hashtag, napríklad #obama) dostať k ďalším správam, ktoré toto slovo obsahujú.
 • Najsledovanejší účet na svete má v súčasnosti speváčka Kate Perry, ktorej účet sleduje 84 miliónov ľudí. Na druhom mieste je kanadský spevák Justin Bieber, ktorého sleduje 77 miliónov ľudí. Nasleduje americká speváčka Taylor Swift (72 miliónov) a americký prezident Barack Obama (71 miliónov).
 • Od svojho vzniku nikdy nevykázal zisk. V minulom roku firma prerobila 521 miliónov dolárov, v roku 2014 to bolo 577 miliónov. Ročný obrat, ktorý pokrýva hlavne reklama, vlani predstavoval 2,2 miliardy dolárov, v roku 2014 to bolo 1,4 miliardy.
 • Za desať rokov zmenil spôsob informovania o udalostiach. Niektoré správy sa jeho prostredníctvom šíria rýchlejšie ako v klasických médiách. Napríklad oznámenia o smrti najhľadanejšieho teroristu sveta Usámu bin Ládina si mohli ľudia najskôr prečítať práve na Twitteri, rovnako ako informáciu o núdzovom pristátí lietadla na rieke Hudson uprostred New Yorku v januári 2009. Twitter slúžil ako komunikačný kanál aj napríklad pri udalostiach takzvanej arabskej jari alebo pri rôznych protestoch v Iráne.
 • Má aj svojich odporcov, najčastejšie kritika znie, že veľká časť tweetov obsahuje banality typu „práve jem sendvič“ a ďalšie.
 • Twitter sa však stále borí s menším záujmom ľudí, než by očakával. Kvôli tomu sa do čela firmy vrátil vlani v októbri spoluzakladateľ J. Dorsey. Cena akcií Twitteru sa však od jeho návratu znížila takmer o polovicu kvôli obavám, že sa podniku napriek novým službám nedarí výraznejšie rozširovať používateľskú základňu. Tento rok v januári pod jeho vedením Twitter opustili štyria vysoko postavení manažéri.

 • Tlačiť
 • Poslať e-mailom
 • Oznámiť chybu
 • 0

Tagy Twitter

Diskusia (0 reakcií)