Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Stránka kotlebovcov na Facebooku nefunguje, zrejme ju zablokovali

07.04.2017, 01:36 | Martin Poláš | © 2017 News and Media Holding

Oficiálny facebookový profil parlamentnej strany Kotleba – Ľudová strana Naše Slovensko je od štvrtkového večera nedostupný. Oslavuje to aj sarkastická stránka Zomri, ktorá nefungovala niekoľko hodín predtým a jej fanúšikovia z toho obviňovali práve kotlebovcov.

  • Tlačiť
  • 0

Hlavný profil Kotlebovej strany Facebook aktuálne nezobrazí, používateľa pri zadaní pôvodného odkazu informuje, že obsah nie je momentálne dostupný. Počas piatka sociálna sieť zablokovala aj niekoľko ďalších stránok, ktoré patria ĽS NS či jej sympatizantom. 

Naopak, funguje viacero ostatných stránok ĽS NS, ktoré sú v názve odlíšené regionálnou príslušnosťou. Na Facebooku sú aj ďalšie desiatky stránok, kde sa centralizujú sympatizanti fašistov.

Kľúčovým pre ĽS NS je však centrálny profil na sociálnej sieti, ktorý patrí k hlavným komunikačným a mobilizačným kanálom strany. Na stránke bolo vyše 81-tisíc fanúšikov. Na Facebooku je tak Kotlebova strana vôbec druhou najsilnejšou – za SaS, ktorá má vyše 122-tisíc „lajkov“. Veľa priaznivcov má aj samostatný profil Mariana Kotlebu – vyše 78-tisíc. Ten je naďalej aktívny. 

Aktualizovaníé: „Stránka je vraj dočasne zablokovaná, kým Facebook neprešetrí podnety,“ uviedol pre Mediálne.sk podpredseda ĽS NS Milan Uhrík. Nepovedal, či v súvislosti s vypnutím profilu podniknú ďalšie kroky.  

Nie je zrejmé, prečo k vypnutiu stránky kotlebovcov na Facebooku prišlo práve teraz – pochybný obsah sa na profile objavoval už v minulosti. Blokovaná nebola, za rasistické statusy na vlastných profiloch na sieti však už polícia vyšetrovala viacerých prívržencov strany či priamo jej členov.

Je pravdepodobné, že za zablokovaním profilu je hromadná aktivita používateľov Facebooku. Aktivizovala ich podľa všetkého sarkastická stránka Zomri, ktorá má na Facebooku vyše 45-tisíc fanúšikov a z kotlebovcov si dlhodobo robí vo veľkom žarty, a to pomerne ostrým, ironickým tónom.

Profil Zomri nefungoval od utorka niekoľko hodín, používatelia podozrievali Kotlebových prívržencov, že stránku hromadne reportovali. Pri nedostupnom pôvodnom profile Zomri niektorí z nich prešli na nový Zomri 2.0, keďže nebolo jasné, či sa stránka obnoví, písal Denník N.

Zomri už funguje v pôvodnom režime, jeho fanúšikovia sa však mobilizovali a prezentovali, že Facebooku budú reportovať na oplátku kotlebovské profily. Tak sa zrejme aj stalo. Tento scenár pripúšťa aj podpredseda ĽS NS. 

„Predpokladáme, že je to dôsledok iniciatívy, ktorú spustili zástupcovia multikulti komunity na Facebooku a ktorej cieľom je zrušiť naše Facebookové profily. Paradoxne, my sme ako strana nikdy našich fanúšikov nevyzývali na nahlasovanie politických oponentov, pretože slobodu slova si vážime viac ako nejaké facebookové vojny,“ tvrdí M. Uhrík, podľa ktorého „je smutné, že cenzúru na Facebooku sa najviac snažia presadiť práve tí, ktorí sa oháňajú liberalizmom a slobodou“.

Sociálna sieť podľa skúseností z doterajšej praxe zvykne niektoré profily pri hromadnom reportovaní zablokovať preventívne a opodstatnenosť kroku respektíve obsah konkrétnej stránky skúma podrobnejšie až následne.

Aj administrátor Zomri vo štvrtok v noci oslavoval, že stránka ĽS NS aktuálne nefunguje. „Jasné, že je to vaša robota!“ uvádza sa v statuse adresovanom fanúšikom stránky. „Pripíjam si na to čistou borovičkou, už len v slipoch tu tancujem haku,“ dodal autor príspevku.

  • Tlačiť
  • 0

Tagy facebook, Kotleba, ĽS NS

Diskusia (0 reakcií)