Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Spotify sa sťažuje u Európskej komisie na nenásytný Apple

13.03.2019, 19:30 | TASR

Líder v oblasti streamovania hudby — švédska firma Spotify — podala Európskej komisii (EK) sťažnosť na Apple. Spotify obviňuje americký koncern, že zneužíva svoje postavenie na trhu, aby obmedzila konkurenciu.

  • Tlačiť
  • 0

Tagy

Apple, Spotify

Zakladateľ a šéf Spotify Daniel Ek v stredu uviedol, že firma podala formálnu protimonopolnú sťažnosť EK na Apple. Švédskej spoločnosti sa nepáči predovšetkým to, že Apple si ponecháva významnú časť, ak užívateľ uzavrie predplatné na službu na svojom iPhone. Sťažnosť cieli na oblasť podnikania Apple, ktorá sa pre americký koncern stáva vzhľadom na pokles predaja iPhonov čoraz dôležitejšou.

D. Ek na svojom blogu napísal, že Apple je hráčom na trhu a zároveň úmyselne znevýhodňuje ostatných vývojárov aplikácií tým, že zavádza nové pravidlá vo svojom App Store, ktoré zámerne limitujú voľbu užívateľov a obmedzujú inovácie.

V App Store podobne ako na iných podobných platformách, ako je napríklad Play Store od Google pre prístroje s operačným systémom Android, je bežné, že firma ponúkajúca aplikáciu dostane 70 % a prevádzkovateľ obchodu 30 percnet.

Neprehliadnite

Pre Apple to platí aj v rámci nákupu v aplikáciách. Pri príjmoch z predplatného Apple znižuje poplatok na 15 percent. V Play Store od Google môže Spotify nasadiť alternatívne spôsoby platenia a neplatí Googlu žiadne porovnateľné poplatky, uviedol hlavný právnik Spotify Horacio Gutierrez.

Spotify požaduje od Apple predovšetkým, aby koncern umožnil realizáciu platieb mimo jeho platformy. H. Gutierrez sa nechcel vyjadriť k tomu, na akú sumu Spotify odhaduje škody spôsobené stratégiou Apple.

Viacero poskytovateľov streamovacích služieb je už dlhší čas nespokojných, že musia časť z príjmov z predplatného odvádzať Apple. „Ak platíme túto daň, núti nás to k tomu, aby bolo naše prémiové členstvo výrazne drahšie než Apple Music,“ uviedol D. Ek.

Spotify nejaký čas ponúkal predplatné cez aplikáciu na iPhone drahšie než na webe. Medzičasom sa prémiové členstvo už cez iPhone nedá uzavrieť. Aj prevádzkovateľ video streamovacej služby Netflix od konca vlaňajška už neponúka novým zákazníkom možnosť predplatiť si službu priamo v aplikácii. „Vieme, že ďalšie firmy v odvetví sú rovnako frustrované,“ uviedol H. Gutierrez.

Apple sťažuje Spotify život, pretože hudobná služba nevyužíva platobný systém koncernu, uviedol D. Ek. Apple napríklad pravidelne blokuje aktualizácie aplikácie a vylúčil Spotify z vlastných produktov, ako je napríklad asistenčný softvér Siri, smart reproduktor HomePod, alebo hodinky Apple Watch.

  • Tlačiť
  • 0

Tagy Apple, Spotify

Diskusia (0 reakcií)