Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Smer vyhral dlhoročný spor o doménu smer.sk

18.05.2012, 15:14 | SITA | Mediálne.sk

Martinovi Daňovi sa zdá podozrivé, že spor sa rozuzlil pár dní po volebnom víťazstve socialistov

  • Tlačiť
  • 0

Politická strana Smer-SD vyhrala dlhoročný spor na Úrade priemyselného vlastníctva SR (ÚPV) o ochrannú známku smer.sk, ktorú do registra prihlásila spoločnosť SMER spol. s. r. o. na čele s Martinom Daňom. Rozhodnutie je konečné, nemožno sa proti nemu odvolať.

Na doméne Smer.sk je jednoduchý spravodajský portál, ktorý sa zameriava na informácie o socialistoch. Stránka umožňuje aj podať "anonymn" na viacerých predstaviteľov strany. Politická strana využíva v súčasnosti doménu www.strana-smer.sk.

Úrad 4. mája potvrdil rozhodnutie z apríla minulého roka v prospech Smeru-SD, voči ktorému podal Daňo ako prevádzkovateľ domény smer.sk 16. mája 2011 rozklad. Strane Roberta Fico priznal práva v plnom rozsahu. "Je to absolútne popieranie práv iných subjektov a voči rozhodnutiu ÚPV, podáme v lehote dvoch mesiacov správnu žalobu," uviedol Daňo.

Spor sa ťahá takmer päť rokov, preto sa zdá Daňovi podozrivé, že sa rozuzlil za pár dní po parlamentných voľbách, v ktorých zvíťazil Smer-SD. "Existujú podozrenia, že Úrad priemyselného vlastníctva, respektíve jeho vedenie takto konalo za istým a jasným účelom, aby tak prejavili svoje sympatie k strane, ktorá im dokáže zabezpečiť udržanie ich pracovných pozícií aj na ďalšie obdobie," vyhlásil Daňo.

Hovorca ÚPV Július Šípoš odmietol, že by rozhodnutie úradu ovplyvnil výsledok volieb. "Bolo vydané po viacročnom konaní v predmetnej veci, daný spor rieši ÚPV SR už od roku 2008. Smer-SD má od roku 2005 zapísanú skoršiu ochrannú známku Smer - sociálna demokracia," povedal agentúre SITA Šípoš.

Dodal, že politická strana predložila dostatočné množstvo dôkazov o používaní tejto ochrannej známky. V rozhodnutí sa uvádza, že svoju popularitu dokazovala viacerými predvolebnými prieskumami preferencií. ÚPV na základe dokladov Daňovu prihlášku ochrannej známky smer.sk zamietol. "Išlo o profesionálne rozhodnutie," prízvukuje Šípoš.

Daňo sa tiež nazdáva, že za úspechom v konaní o zápis ochrannej známky môžu byť aj osoby angažované v spise Gorila. Odôvodňuje to tým, že keď na portáli smer.sk zverejnil spis Gorila v celom znení, začali sa voči nemu rôzne konania zo strany Úradu pre ochranu osobných údajov aj iných orgánov a odvtedy cíti tlaky na svoju osobu.

"V čase, keď médiá začali informovať o spomínanej kauze, bol Smer-SD v opozícii, a je teda vylúčené, aby prostredníctvom orgánov štátnej správy vyvíjal na osobu pána Daňa akýkoľvek tlak," konštatovala Ľubica Končalová z tlačového oddelenia strany Smer-SD. Dodala, že v spornom konaní je neúspešná strana väčšinou nespokojná s rozhodnutím. "Ak je účastník konania s rozhodnutím nespokojný, má právo sa obrátiť na príslušný súd, toto konkrétne rozhodnutie je totiž preskúmateľné súdom," uzavrela Končalová.

  • Tlačiť
  • 0

Diskusia (0 reakcií)