Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Rusko si na vlastnú alternatívu Wikipédie vyčlenilo milióny

26.09.2019, 13:13 | TASR

Takmer dve miliardy rubľov (približne 28 miliónov eur) chce ruská vláda vyčleniť na vytvorenie Veľkej ruskej encyklopédie (Boľšaja rossijskaja enciklopedija, BRE), ktorá sa má stať kvalitnou – akademickou – alternatívou Wikipédie.

  • Tlačiť
  • 0

S odvolaním sa na návrh federálneho rozpočtu na rok 2020 a plánované obdobie rokov 2021-22 o tom vo štvrtok informovala agentúra Interfax.

Vládny projekt poskytnutia finančnej podpory verejnej akciovej spoločnosti Náučné vydavateľstvo „Veľká ruská encyklopédia“ bol zverejnený ešte 6. júla s avizovaným cieľom vytvoriť alternatívu pre Wikipédiu.

Ako pre Interfax uviedol redaktor BRE Sergej Kravec, projekt, ktorý sa začal 1. júla, by mal trvať 33 mesiacov s predpokladaným dokončením 1. apríla 2022. Okamžite po zverejnení správ o vytvorení BRE začali ruské médiá informovať, že vláda chce vytvoriť alternatívu k Wikipédii, píše Interfax.

Wikipédia, najznámejší encyklopedický portál na internete, sa totiž už neraz stal terčom kritiky zo strany ruských predstaviteľov pre svoju údajnú neakademickosť a nepresnosti.

Neprehliadnite

Približne pred rokom navrhol v tejto súvislosti zástupca riaditeľa ruského federálneho úradu pre dohľad nad vzdelávaním a vedu (Rosobrnadzor) Alexandr Biserov, aby sa v Rusku Wikipédia zneprístupnila.

Predstavitelia Rosobrnadzoru vyzvali neskôr verejnosť a médiá, aby sa k tomuto vyhláseniu postavili ako k irónii. Špekulácie o zneprístupnení Wikipédie v súvislosti s plánmi na vytvorenie celonárodného encyklopedického portálu označila ruská vláda ešte v roku 2016 za nezmysel.

  • Tlačiť
  • 0

Tagy Rusko, Wikipédia

Diskusia (0 reakcií)