Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Propagandistickú agentúru Sputnik, s ktorou chcela spolupracovať TASR, vyšetruje FBI

14.09.2017, 15:48 | Olexia Basarab

Americké médiá prišli s novými odhaleniami o praktikách ruskej propagandy. V súvislosti s tým FBI vyšetruje prokremeľskú agentúru Sputnik. Portál The Daily Beast zas zistil, že pracovníci ruských „tovární trollov“, ktorí sa schovávajú za falošnými identitami, používajú facebookové Udalosti, aby mohli vzdialene organizovať a propagovať politické protesty v USA. Rusi využívali témy, ktoré odrážali myšlienky protrumpovských médií.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 1

Tagy

facebook, Rusko, USA

Spravodajský portál Yahoo News zistil, že v rámci vyšetrovania propagandistických aktivít Kremľa FBI nedávno vypočula aj Andrewa Feinberga, bývalého washingtonského korešpondenta pre spravodajskú agentúru Sputnik. Ide o tlačovú agentúru riadenú ruskou vládou, s ktorou chcela spolupracovať aj TASR, no napokon po kritike od zmluvy ustúpila.

FBI získala externý disk, obsahujúci tisíce interných e-mailov a dokumentov Sputnika. Materiály by potenciálne mohli pomôcť prokurátorom vyšetriť, akú úlohu zohrávala v ruskej kampani práve táto tlačová agentúra. Podľa názoru amerických spravodajských služieb, informuje Yahoo News, kampaň prebiehala počas prezidentských volieb a naďalej pokračuje.

A. Feinberg stiahol materiály do svojho notebooku predtým, ako bol prepustený v máji tohto roku. Pre Yahoo News potvrdil, že 1. septembra ho viac ako dve hodiny vypočúvali agent FBI a právnik z oddelenia národnej bezpečnosti ministerstva spravodlivosti.

A. Feinberg povedal, že rozhovor sa sústredil na vnútornú štruktúru, redakčné procesy a financovanie spoločnosti Sputnik. „Chceli vedieť, odkiaľ mi prichádzali rozkazy, či som niekedy dostával z Moskvy nejaký cieľ,“ povedal pre Yahoo News. „Mali záujem o príklady toho, ako ma smerovali pri spravodajskom pokrytí určitých otázok.“

Novinár tvrdí, že bol prepustený šéfom kancelárie Sputnika, pretože sa odmietol spýtať v televíznom brífingu hovorcu prezidenta na zdiskreditovanú správu Fox News. Podľa správy, ktorú už Fox stiahol, nezískali WikiLeaks interné e-maily z Demokratického národného výboru (DNC) od ruských hackerov, ale od nepodstatného zamestnanca DNC Setha Richa, ktorý bol zavraždený vo Washingtone vlani v júli.

A. Feinberg tiež tvrdil, že Sputnik ho tlačil do tém, ktoré naznačovali, že sýrsky režim proputinovského prezidenta Baššára Asada nebol za chemickými útokmi proti sýrskym civilistom.

Yahoo News tiež pripomína, že krátko pred vyšetrovaním FBI ruská tlačová agentúra oznámila významnú expanziu vo Washingtone, kde prevzala populárnu rozhlasovú stanicu Washington FM. Jej program zameraný na americký folk nahradila sústavnou talkšou s moderátormi, ktorí kritizujú americkú politiku.

Zaplatené protimigrantské eventy

Odhalenia o ruskej propagande sa medzičasom dejú aj v súvislosti s aktivitami na Facebooku. Sociálna sieť aktuálne potvrdila, že „zrušil niekoľko propagovaných udalostí ako súčasť vylúčenia [proruskej propagandy]“. Spoločnosť odmietla udať podrobnosti, len potvrdila, že tieto udalosti boli propagované prostredníctvom platených reklám.

Udalosti na Facebooku - jedna z ktorých odzrkadľovala islamofóbne konšpiračné teórie, presadzované médiami podporujúcimi Donalda Trumpa - sú náznakom toho, že pokusy Kremľa o formovanie amerického politického diškurzu idú ďalej ako iba k „fake news“. Snažia sa viesť dôverčivých Američanov ku konkrétnym aktivitám.

The Daily Beast cituje Clinta Wattsa, bývalého agenta FBI a experta na ruské vplyvy na americkú volebnú kampaň. „Je to ďalší krok. Cieľom vplyvu je zmeniť správanie. Najjednoduchším správaním je mať niekoho, kto by šíril propagandu, ktorú Rusko vytvorilo a nasadzuje. Druhou časťou správania je ovplyvňovanie niekoho na taký spôsob, že ten človek fyzicky niečo urobí.“

Tri tisícky reklám

Facebook pred týždňom priznal prvýkrát, že Rusko používalo falošné identity a približne 3-tisíc reklám na šírenie politicky kontroverzných príspevkov v USA pred prezidentskými voľbami a po nich. Reklamy videlo 23 až 70 miliónov ľudí, Rusi do nákupu reklamy v takomto rozsahu vložili stotisíc eur.

Facebook tiež potvrdil, že v posledných dvoch rokoch predal politické reklamy vo výške stotisíc dolárov na účty spojené s ruskou „továrňou trollov“. Dlhé mesiace predtým Facebook popieral, že by akékoľvek ruské subjekty kupovali reklamu na sociálnej sieti počas minuloročných prezidentských volieb. Teraz však informoval, že neskôr zistil, že asi 470 falošných účtov súvisí s tieňovou mediálnou spoločnosťou v Petrohrade, ktorá je známa svojimi väzbami na Kremeľ a má prezývku „továreň trollov“.

Firma údajne umiestnila reklamy naviazané na kontroverzné témy, akými sú práva LGBT komunity či nosenie zbraní. V niektorých prípadoch tieto reklamy výslovne spomínali Donalda Trumpa, Hillary Clintonovú a prezidentské voľby.

Reklamy ukázali len vyšetrovateľom

Predstavitelia Facebooku uznali existenciu týchto reklám na brífingu za uzavretými dverami pre vyšetrovateľov spravodajských výborov amerického Kongresu. Facebook ukázal vyšetrovateľom materiály, ktoré opísal ako „vzory reklám“, ale neodovzdal podozrivé reklamy vyšetrovateľom ani ich neukázal médiám.

Ak by reklamy výslovne podporovali jedného z kandidátov, ich zahraniční zadávatelia aj im pomáhajúci Američania by podliehali federálnemu stíhaniu. Americká legislatíva totiž zakazuje cudzím štátnym príslušníkom financovať volebnú kampaň v USA.

Väčšina ruskej propagandistickej kampane na Facebooku bola odvtedy vymazaná. Jej zvyšky stále ostávajú vo vyrovnávacej pamäti vyhľadávačov, vrátane upozornenia o udalostiach na Facebooku.

Napríklad zhromaždenie 27. augusta v roku 2016 vo vidieckom meste Twin Falls v Idaho. „Mesto Twin Falls v Idahu sa stalo centrom presídľovania utečencov, čo viedlo k obrovskému nárastu násilia voči americkým občanom. Je nevyhnutné upozorniť spoločnosť na tento problém,“ začínalo sa oznámenie o udalosti. Trojhodinový protest s názvom „Občania sú viac ako utečenci" sa mal uskutočniť pred mestskou radnicou.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 1

Tagy facebook, Rusko, USA