Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Osobné údaje o Rusoch nesmú opustiť Rusko

05.07.2014, 09:00 | ČTK

Štátna duma, dolná komora ruského parlamentu, schválila v piatok zákon, ktorý okrem iného nariaďuje internetovým spoločnostiam ukladať osobné údaje ruských občanov výlučne na serveroch umiestnených na území Ruska.

  • Tlačiť
  • 0

Tagy

internet, Rusko

Právna norma vstúpi do platnosti 1. januára 2016 a jej nerešpektovanie môže podľa agentúry ITAR-TASS viesť k obmedzeniu prístupu na weby previnilcov. Podľa kritikov nová právna úprava predstavuje útok proti sociálnym sieťam.

Agentúra Reuters poznamenala, že zákon postihne predovšetkým siete sídliace v USA, napríklad Facebook. Stúpenci opozície poukazujú na to, že ide o súčasť vlny cenzorských opatrení zavádzaných režimom prezidenta Vladimira Putina.

Nové pravidlá napríklad vyžadujú, aby sa blogy, ktoré denne navštívi viac ako 3 000 užívateľov, registrovali v inštitúciách dozerajúcich na internet. Umožňujú aj zablokovať „nehodné“ weby bez súdneho príkazu.

„Cieľom tohto zákona je vytvoriť... (ďalšiu) právnu zámienku na uzavretie Facebooku, Twitteru, YouTube a všetkých ďalších sietí,“ vysvetlil podľa agentúry Reuters ruský internetový expert Anton Nosik. „Konečným cieľom je umlčať, zaviesť v krajine cenzúru a vyvolať situáciu, v ktorej nebude možná existencia a riadne fungovanie internetového obchodu,“ dodal.

Bývalý agent sovietskej tajnej služby KGB Vladimir Putin, ktorý označil svetovú počítačovú sieť za projekt americkej špionážnej služby CIA, popiera, že sa snaží obmedziť slobodu na internete. Jeho hlavnou starosťou je vraj ochrániť deti pred nevhodným obsahom.

Začiatkom roka bol v Rusku prijatý iný zákon, ktorý umožňuje úradom zablokovať bez súdneho rozhodnutia internetové stránky považované za extrémistické alebo ohrozujúce verejný poriadok.

Reuters poznamenal, že medzi už zablokované patria weby známych veľkých Putinových kritikov Garryho Kasparova a Alexeja Navaľného, pretože „obsahovali výzvy k nezákonným aktivitám“.

V piatok schválený zákon podľa agentúry ITAR-TASS predpokladá, že spoločnosti, ktoré sa ním nebudú riadiť, sa dostanú na „špeciálny“, v podstate čierny, zoznam úradu Roskomnadzor a prístup k nim môže byť obmedzený. Opätovné odblokovanie pripadá do úvahy až po prispôsobení sa predpisom.

  • Tlačiť
  • 0

Tagy internet, Rusko

Diskusia (0 reakcií)