Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Martinus chce, aby si čitatelia vymieňali knihy

25.08.2010, 15:00 | Eva Vozárová | © 2010 News and Media Holding

Má nový projekt Knihobežník.sk. V jeho záujme nie je, aby ostali knihy u jedného majiteľa.

  • Tlačiť
  • 0

Nájdete knihu, zaregistrujete ju na webe a po prečítaní pustíte naspäť do obehu. Internetové kníhkupectvo Martinus.sk má nový webový projekt. Presahuje aj mimo virtuálneho sveta a podľa predstáv Martinusu by mal fungovať uvedeným spôsobom. Nová služba sa volá Knihobežník.sk a kníhkupectvo ju uviedlo v pondelok.

V rámci nového projektu Martinus v týchto dňoch distribuuje po Slovensku 500 kníh z rôznych slovenských vydavateľstiev. Necháva ich na verejných priestranstvách, v obchodoch alebo reštauráciách. Od nálezcov očakáva, že nájdené tituly prihlásia na adrese na Knihobežník.sk. Všetky knihy patriace k novému projektu sú ľahko rozpoznateľné - označené sú nálepkou na obálke a na prvých stranách majú vpísané prihlasovacie údaje v podobe ID a hesla.

knihobeznik_Martinus.sk

Zdroj: Martinus.sk

Po nájdení knihy očakáva Martinus, že na jeho novom webe začnú používatelia vytvárať chronológiu každého titulu. Tú kníhkupectvo označuje ako “príbeh knihy”. Od používateľov chce, aby v profile nájdeného zväzku popísali svoje zážitky s knihou, informovali o jej zdravotnom stave a po dočítaní titul opäť uvoľnili na verejnom mieste pre ďalších čitateľov, ktorí urobia to isté. “Veríme, že každá kniha má dva príbehy. Jeden napísal do jej vnútra spisovateľ, druhý môžeš napísať ty spolu s ostatnými,” píše Martinus v popise nového projektu.

Novú službu nevymyslel Martinus od nuly. Knihobežník je inšpirovaný projektom Bookcrossing.com, od americkej služby si požičal hlavnú myšlienku vymieňania kníh a ich registrovania na webe prostredníctvom unikátnych kódov.

Manažér digitálneho marketingu v Martinuse Dušan Murčo pre Mediálne.sk vysvetlil, že Martinus si chcel požičať prvky predlohy, no doplnil ich o vlastné nápady. Odlišnosťou je podľa neho najmä prvok písania príbehov kníh, ktorý na Bookcrossing chýba. Zahraničná služba okrem toho medzi ľuďmi distribuuje kópie kníh, ktoré pôvodne patrili niektorému z používateľov, na novom webe Martinusu sa zatiaľ vymieňajú iba tituly oficiálne uvoľnené kníhkupectvom. “Bookcrossing je skôr fanušíkovská vec. U nás tým, že to zastreší Martinus.sk v spolupráci s 4 vydavateľstvami, vieme projekt rozbehnúť relatívne vo veľkom,” tvrdí Murčo.

Možnosť pustiť do obehu vlastné knihy nie je do budúcna vylúčená ani v prípade Knihobežníka. V sekcii otázok a odpovedí autori služby pripúšťajú, že takúto možnosť neskôr povolia. Murčo to potvrdzuje s tým, že služba sa bude aj ďalej funkčne vyvíjať. “Až vtedy dostane Knihobežník ten pravý náboj, keď ja budem sledovať, ako moja knižka chodí po svete a píše svoj príbeh.” Zároveň pripustil, že v prípade úspechu by bolo možná uvažovať o službe aj v medzinárodných intenciách. “Ten potenciál tam určite je,” povedal.

Menšie zmeny prídu pravdepodobne aj o niečo skôr. Kníhkupectvo plánuje na Knihobežník napríklad doplniť možnosť prihlasovania cez Facebook Connect, ktorá na Knihobežník.sk chýba, no na Martinus.sk funguje. Do úvahy prichádza podľa Murča aj prepojenie profilov medzi Martinusom a Knihobežníkom, zatiaľ je ale podľa neho jednoduchšie ponechať obe služby samostatne, keďže na Martinuse musia používatelia uvádzať aj niektoré informácie, ktoré Knihobežník nevyžaduje, no na druhej strane nepotrebujú si pridávať avatara alebo prezývku.

Rizikom služby je možnosť, že by používatelia uvoľnené knihy do systému po prečítaní nevracali a namiesto toho si ich nechávali vo svojich knižniciach. Pokiaľ bude projekt úspešný, nebude mať Martinus podľa Murča problém pridať časom nové knihy. Ak by ale ubúdalo titulov prirýchlo, môže sa podľa neho mierne zmeniť zameranie projektu. O aké zmeny by išlo, neuviedol.

Podobných projektov ako Knihobežník spustil Martinus za posledné dva roky viacero. Posledným bol agregátor tweetov súvisiacich s literatúrou oKnihach.sk. Predtým to bola mapa toho, aké knihy kupujú zákazníci Martinusu Slovenskočíta.sk, ešte predtým kampaň na Sme.sk v podobe tzv. najdlhšieho banneru na svete. Viac informácií o promoaktivitách Martinusu.

  • Tlačiť
  • 0

Diskusia (0 reakcií)