Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Imagine po slovensky. Umelci zložili pieseň pre Jána a Martinu

21.02.2020, 11:15 | ph

Slovensko si v týchto dňoch pripomína druhé výročie smrti investigatívneho novinára Jána Kuciaka a archelogičky, Kuciakovej snúbenice Martiny Kušnírovej. Skupina slovenských umelcov sa spojila a spoločne naspievali skladbu Predstavujem si krajinu.

  • Tlačiť
  • 1

Už po prvých tónoch vám bude skladba notoricky známa. Hudba vznikla ešte v roku 1971 na klavíri v Ascott Sound Studio vo Veľkej Británii. Za klavírom nesedel nik iný ako legendárny skladateľ, hudobník a spevák John Lennon.

Pieseň Imagine vyšla začiatkom 70. rokov aj za Atlantickým oceánom. Okrem jednoduchej hudobnej zložky mala aj hlbšie mierové a politické posolstvo, čo bol Lennonovým cieľom. 

Odvtedy skladbu prerobili stovky interpretov aj skupín, medzi nimi Slovák Dežo Ursíny. Prvý raz ju zaspieval verejne so slovenským textom na hudobnom festivale vo Valašskom Meziříčí. Text v slovenčine dodal Ivan Štrpka.

Skladbu vtedy venoval smutne známej obeti totality, študentovi Jánovi Palachovi, ktorý sa v roku 1969 upálil v Prahe na protest proti sovietskej okupácii.

Pieseň pri príležitosti druhého výročia vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej oživila skupina slovenských umelcov. Zverejnili aj videoklip, ktorý sa nesie v ponurej atmosfére.

Skladbu Predstavujem si krajinu naspievali aj zvučné mená. Sú medzi nimi Emma Drobná, Erik Šulc, Robert Pospiš, ale aj Milan Lasica. Oproti pôvodnej verzii sa mierne upravil aj text.

Autori

Marek Kučera – autor projektu

John Lennon, Yoko Ono – hudba

Ivan Štrpka – slovenský text

Emma Drobná – spev, vokály

Robert Pospiš – spev, vokály

Nora Ibsenová – spev, vokály

Erik Šulc – spev, vokály

Milan Lasica – spev

pískanie Robo Pospiš

Martin Sillay – aranžmán

produkcia Jozef Ľupták – violončelo

  • Tlačiť
  • 1