Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Holcová: Vyhrážajú sa mi každý deň. Už sa z toho nerozklepem

17.10.2018, 06:51 | Veronika Rajničová | © 2018 News and Media Holding

„Čitatelia už majú plné zuby toho, keď vidia všetky tie články s titulkami typu kontroverzný podnikateľ blízky politickej strane, prípadne firma blízka politikovi urobila to a to. Nastal čas, aby sme príbehy začali rozprávať inak, aby sme nemuseli používať barličky a mohli mafiánov volať na rovinu mafiánmi,“ povedala na utorkovej konferencii Storytime v Bratislave česká investigatívna novinárka Pavla Holcová.

  • Tlačiť
  • 3

Pavla Holcová pracovala so zavraždeným J. Kuciakom na kauze Trošková a 'ndrangheta. „Na začiatku bolo meno a to meno bolo Mária Trošková. Jedného rána mi zavolal Ján Kuciak a povedal: „Prosím ťa, my tu máme novú pani na vláde, vôbec nikto o nej nič nevie, vláda nám odmieta povedať čo presne tam robí, nikde nie je zverejnený jej životopis a jediné, čo sme našli je, že je s nejakými Talianmi vo firme.”

Rozpliesť celý príbeh im trvalo osemnásť mesiacov. Kvôli kauze sa P. Holcová naučila po taliansky, aby mohla čítať policajné a súdne spisy. Stala sa expertkou na 'ndranghetu, študovala celú sieť aj pôvod zločineckej organizácie. „Takto je to skoro so všetkými kauzami, na ktorých pracujeme. Potrebujeme sa dostať do hĺbky, aby sme boli schopní príbeh pre čitateľa zjednodušiť,“ vysvetlila P. Holcová.

Z toho, že takou poctivou prácou niektorých ľudí znervózňuje, si ťažkú hlavu nerobí. „Že sa mi vyhrážajú, to sa stáva. Ale človek sa voči tomu otupí. Chcela by som týmto ľuďom odkázať, že to funguje iba chvíľu a ja už sa z toho fakt nerozklepem. Niečo príde každý týždeň“.

Neprehliadnite

Stagnujúca žurnalistika

Európski investigatívci podľa nej 

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS
s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 3

Tagy Ján Kuciak, Pavla Holcová