Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Google vraj plánuje vlastný adblock, chce vypnúť najotravnejšie reklamy

20.04.2017, 13:44 | Martin Poláš | © 2017 News and Media Holding

Nástroj na blokovanie reklamy by sa po novom mal stať integrovanou súčasťou prehliadača Google Chrome v jeho desktopovej aj mobilnej verzii. Idea firmy Alphabet, ktorá vlastní Google, spočíva v odstránení rušivej reklamy a tým zvrátení trendu, že si čoraz viac používateľov inštaluje doplnkový softvér na úplne vypnutie inzercie v online.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 0

O pláne Googlu píše portál Wall Street Journal, ktorý sa odvoláva na ľudí poznajúcich zámery firmy. Adblockingový nástroj Googlu má slúžiť ako filter nevhodných reklamných formátov, čo má v konečnom dôsledku zlepšiť používateľský komfort pri navštevovaní stránok.

Google sa k záležitosti nevyjadril, nie sú tak oficiálne známe ani konkrétnosti plánu. Podľa všetkého je však cieľom spoločnosti dosiahnuť, aby na internete neboli využívané najotravnejšie reklamné formáty ako veľké pop-up okná, automaticky prehrávané videá so zvukom či formáty prekrývajúce obsah stránky s odpočtom do zobrazenia obsahu.

Tieto formáty používateľom prekážajú najviac a viacerých z nich donútili nainštalovať si adblock, teda softvér, ktorý v prehliadači vypína reklamu. Pre médiá ide o nežiaduci trend, ktorý ich oberá o životne dôležité príjmy.

Na stránky, ktoré by používali nevhodné reklamné formáty, by Google pravdepodobne aplikoval vlastný adblock v prehliadači, čo by znamenalo, že by sa na takýchto weboch nezobrazovala žiadna reklama, nielen tá nevhodná. Stránky by to nútilo používať len schválené formáty.

Neakceptovateľné reklamné formáty nedávno Google v spolupráci s Facebookom a niektorými vydavateľstvami špecifikoval prostredníctvo Koalície pre lepšie reklamy (Coallition for Better Ads).

Z pohľadu Googlu, ktorý ťaží z online miliardový príjmy, sa využitie nástroja na princípe adblocku javí ako scestné, spoločnosť krok ale podľa Wall Street Journal vníma ako defenzívnu taktiku. Spočívať má v tom, že vlastný filter Googlu dokonalejšie „zreguluje“ reklamu na stránkach a zároveň ukončí či spomalí rozmach adblockingových softvérov tretích strán. Tie v USA používa zhruba 26 percent používateľov.

Neprehliadnite

Spoločnosti, ktoré abblockery vyvíjajú, sa navyše neeticky obohacujú spôsobom, že od stránok pýtajú peniaze za to, že ich zo zoznamu webov s blokovanou reklamou vypustia.

Firma Eyeo, ktorá vyvinula najrozšírenejší adblock softvér, už v minulosti sama prišla s iniciatívou „Acceptable Ads“, v ktorej definovala akceptovateľné reklamy, ktoré cez svoj systém pustí. No s háčikom – stránkam, ktoré sa rozhodnú „spôsobilé“ reklamy zo systému u seba nasadiť, strháva maržu. Súčasťou programu je aj Google, ktorý teda takisto platí za neblokovanie reklám a tak si zabezpečuje, že sa v plnom rozsahu zobrazujú v jeho vyhľadávači a reklamnej sieti.

Vyvinutie vlastného nástroja na vypínanie rušivých reklám by podľa Wall Steet Journal mohlo priniesť Googlu viac kontroly v tejto oblasti. Aj v súvislosti s tým, že Chrome je u používateľov najpoužívanejší prehliadač.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 0

Tagy materská dovolenka, materské

Diskusia (0 reakcií)