Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Facebook opäť zablokoval Havrana. Hrozí mu aj trvalým zákazom

11.06.2017, 18:47 | Filip Obradovič | © 2017 News and Media Holding

Sociálna sieť Facebook dočasne zakázala prístup publicistovi a komentátorovi Michalovi Havranovi na svoj účet. Obmedzenie má pre neho trvať tri dni s tým, že ak „pochybí“ ešte raz, zakáže ho natrvalo.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 32

Dôvodom sú fotografie s popiskami spred dvoch rokov, ktorými mal porušiť komunitné štandardy Facebooku. Na jednej sú odfotení Afroameričania v ružovom odeve nápadne pripomínajúcom biele plášte s kapucňami, ktoré sú symbolom americkej rasistickej organizácie Ku-klux-klan. Na fotke štyria muži držia transparent s jasne viditeľným anglickým nápisom „Gay-černošsko-židovský klan pre toleranciu a porozumienie“.

Fotografia na účte Michala Havrana na Facebooku, pre ktorú mu ho sociálna sieť zablokovala

Facebook na stránke komunitných štandardov píše: „Odoberieme obsah, zakážeme účty a pracujeme s orgánmi činnými v trestnom konaní, keď veríme, že ide o skutočné riziko fyzickej ujmy alebo je priamo ohrozená verejná bezpečnosť.“ V prípade M. Havrana je pritom evidentné, že ide o recesiu.

Neprehliadnite

Nie je to prvýkrát, kedy Facebook zasahoval u M. Havrana. V januári tohto roka sociálna sieť zmazala jeho text Výpovede z občianskej vojny priamo z jeho účtu. Fikcia o tom, ako môže vyzerať krajina, ak v nej spravodlivosť zoberú do vlastných rúk extrémisti, vyšiel pôvodne v denníku SME. Ten ho tiež šíril aj na vlastnej facebookovej stránke. Sociálna sieť aj vtedy odôvodnila svoje rozhodnutie porušovaním komunitných štandardov. Po niekoľkých hodinách sa napokon ospravedlnila.

Rovnako ako v januári aj teraz je veľmi pravdepodobné, že niekoľkoročné statusy M. Havrana reportovali iní používatelia Facebooku, ktorí sa pokúšajú obmedziť pôsobenie publicistu na sociálnej sieti.

Podobný scenár sa odohral aj pri obľúbenej recesistickej stránke Zomri, ktorá dostala dočasný zákaz začiatkom apríla. Rozhodnutie vyvolalo vlnu nevôle u fanúšikov stránky. Tí následne začali masovo nahlasovať Facebooku všetky stránky, ktoré nejakým spôsobom súvisia s extrémistickou stranou Mariána Kotlebu ĽSNS. Aj preto dnes na tejto sociálnej sieti kotlebovské stránky už neexistujú.

Aj aktuálny dočasný zákaz M. Havrana ukazuje, že Facebook nedokáže dostatočne dobre rozlišovať extrémistický obsah od recesie a reaguje najmä na počet nahlásení v danom prípade.

Aktualizované 12. júna 2016 o 14:00

Facebook v pondelok doobeda obnovil prístup M. Havranovi na jeho účet na sociálnej sieti. Obmedzenie malo pre neho trvať tri dni s tým, že ak „pochybí“ ešte raz, zakáže ho natrvalo. 

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 32

Tagy Michal Havran