Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Facebook stiahol príspevky osočujúce mužov. Ženám sa to zdá nespravodlivé

14.05.2017, 15:29 | Ladislav Macko

Digitálny týždeň | Hackerský útok zasiahol 99 krajín, žiadal výkupné od 75 000 používateľov / Amazon Alexa Silver je smart asistent pre dôchodcov / Mexický denník overuje fakty na Twitteri

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 1

Hackerský útok zasiahol 99 krajín

Počas 24 hodín z piatka na sobotu sa rozšíril záškodnícky softvér s názvom WannaCry do takmer sto krajín po celom svete. Šlo o počítačový vírus typu Ransomware, ktorý zablokuje počítač obete a žiada od nej výkupné. V opačnom prípade hrozí vymazaním celého obsahu.

Piatkový útok ochromil viac než 75 000 počítačov, píše portál The Verge. Medzi poškodenými bolo aj 16 nemocníc v Spojenom kráľovstve, telekomunikačný operátor, dodávateľ plynu a dodávateľ elektriny v Španielsku. Bez prístupu k počítačom nemohli tieto zariadenia vykonávať bežnú činnosť, a tak útok sekundárne postihol milióny ďalších ľudí.

Podľa portálu Gizmodo však útočníci vyzbierali smiešne nízku sumu - 33 000 dolárov v Bitcoinoch. Bezpečnostný technik vystupujúci pod názvom MalwareTech dokázal šírenie softvéru zastaviť.

Zdroj: El Mundo

Počínanie Facebooku sa zdá ženám nespravodlivé

Ak ste niekedy pragmaticky zhodnotili, že "Muží sú svine", nevedomky ste sa dopustili osočovania. V priebehu týždňa sa o tom presvedčilo hneď niekoľko žien, ktoré do svojej cover fotky alebo na svoju nástenku umiestnili obrázok z kolekcie blogerky Just Another White Hoe.

Facebook stiahol príspevky osočujúce mužov. Ženám sa to zdá nespravodlivéZdroj: Erin La Ninfa

Fráza "Men are trash" je samozrejme spoločensky uznávaná odpoveď na akúkoľvek aktivitu či pasivitu mužov - od nezavolania na druhý deň až po zabudnutie na výročie svadby. Facebook ju však zaradil do kategórie Hate Speech, príspevky zmazal a niektoré účty dokonca na pár hodín zablokoval.

Podľa článku na Gizmodo takáto generalizovaná urážka mužov nie je ani zďaleka to isté ako keď muž slovne urazí ženu, a teda sťahovanie príspevkov nie je legitímne. Zvláštne, že autorka článku je žena.

Amazon Alexa Silver je smart asistent pre dôchodcov

Tento zaujímavý gadget nám predstavil spot odvysielaný v sobotnej humornej šou televízie NBC - Saturday Night Live. Alexa Silver dokáže hovoriť super hlasno, opakovať sa, pripomenúť používateľovi, aká bola otázka alebo dovysvetliť uniknuté fakty. Tiež počúva na rôzne mená. V prvom rade na skomoleniny ako Alaina či Allega, ale asi by zvládla aj majiteľových vnukov a vnučky.

Samozrejme, ide o paródiu, ale po vzhliadnutí videa som dostal chuť jeden taký kúpiť mojej starkej. Ruku na srdce - kto sa ku mne pridá? Na paródiu upozornil TechCrunch.

Mexický denník La Jornada overuje fakty na Twitteri

Trendom roku 2017 je nazývanie prítomnosti ako doby post-faktuálnej. Je celkom zrejmé, že internet neoplýva len čisto pravdivými informáciami a ľudia radi šíria aj neoverené "fatky". Odpoveďou na tento trend je akivita mexického denníka La Jornada - TruthTag.

Keď budete chcieť čokoľvek overiť, stačí pridať Tweet s hashtagom #VerificaJornada a označiť v ňom @VerifJornada. Do minúty dostanete buď kladnú odpoveď s odkazom na článok v denníku, ktorý informáciu potvrdí alebo zápornú, a tak môžete svoj Tweet zmazať.

Veľmi užitočný nástroj a samozrejme výborná propagácia média, ktoré si tak upevní pozíciu autority v hľadaní faktov a postaví sa nad konkurenciu.

Na aktivitu upozornil portál Ads of the World.

Snapchat vracia úder

Konečne sme sa dočkali času, kedy nekradne len Facebook od Snapchatu, ale misky váh sa vyrovnávajú. Žltý duch vykradol Instagram, pridal nové špeciálne nástroje a otvoril k sebe cestu marketérom. Všetko si prečítajte v #ADMAblog-u.

V utorok sme zase napísali o tom, ako YouTube začína pracovať na veľkej produkcii vlastných originálnych seriálov, čím sa stavia do opozície k Netflixu, Amazonu a bežným televíziám. Zaujímavé čítanie a skvelá vyhliadka pre milovníkov seriálov.


Seriál Digitálny týždeň vzniká v spolupráci s ADMA. Vychádza každý týždeň v nedeľu na Mediálne.sk a TREND.sk.

Prečítajte si staršie vydania seriálu Digitálny týždeň (aj RSS)

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 1

Tagy Amazon, Digitálny týždeň, facebook