Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Designby.sk: Nadšenci pre dizajn zaútočili cez internet

08.10.2009, 12:00 | Eva Vozárová | © 2009 News and Media Holding

Píšeme o menej známych weboch.

  • Tlačiť
  • 0

Toto nie je azet ani Zoznam: Designby.sk
Píšeme o menej známych weboch.

Čo nájdete na Designby.sk?

• vážne celkom pekný web
• dôkaz, že dizajn na Slovensku existuje a darí sa mu
• možno budúceho návrhára svojich budúcich svadobných šiat?

Sú témy, o ktorých sa toho popíšu stohy. Politika napríklad, taká vďačná téma. Rozumie jej každý a každý aj vie, kde na webe sa o nej dá niečo prečítať alebo si na ňu kvalitne zanadávať. Alebo šport, ktorému sa povinne musí venovať desať z desiatich spravodajských serverov. Potom je aj pár o niečo menej mainstreamových tém, pri ktorých ale informačný nedostatok stále nehrozí. Ide žena rodiť? Alebo si chce len zafarbiť vlasy? Slovenský internet vie vychrliť minimálne tucet adries s encyklopedickými informáciami ku ktorejkoľvek problematike.

Ale koľko toho viete napríklad o dizajne? Alebo by ste si chceli prečítať niečo o priemyselnom umení, vizuálnej kultúre či o architektúre? Veľa šťastia. Ak ho naozaj budete mať, možno narazíte na adresu Designby.sk.

Designby.sk je projekt, ktorým sa hŕstka študentov a absolventov umeleckých škôl rozhodla ľuďom hladným po dizajne uľahčiť život na tuzemskom webe. Diera okolo tém týkajúcich sa dizajnu a umenia tu bola bola priveľká, a tak sa začiatkom roku 2008 zrodil nový špecializovaný server. "Hnala nás snaha viac písať a hovoriť o slovenskom dizajne," hovorí o projekte spoluzakladateľka Designby.sk Petra Fischerová. "Popudom bola aj nedostatočná informovanosť dizajnérov a verejnosti o existencii a kvalitách slovenského dizajnu. Chceli sme dizajn spropagovať a poskytnúť dizajnérom priestor na prezentáciu," pokračuje.

homepage_Designby.sk

Zdroj: Designby.sk

Po jeden a pol roku môžu tvorcovia Designby.sk konštatovať, že sa im cieľ aspoň do určitej miery podarilo naplniť. Designby dnes zhromažďuje videá o dizajne, píše o priemyselných súťažiach a eventoch. Z malého webu sa človek môže dostať na niektorý zo spriatelených blogov, nájsť si na ňom vďaka postupne sa rozrastajúcim portfóliám dobrého dizajnéra či návrhára alebo naopak naraziť na atraktívny job v brandži. Servis je to celkom dobrý na web, ktorý stále vzniká najmä z entuziazmu necelého tucta ľudí.

Tí sú za to na seba na druhej strane náležite hrdí. Koniec koncov, ako hovorí Petra Fischerová, nadšenectvo dosahuje na Designby stále výrazné rozmery: prispievatelia sa verbujú na školách či na výstavách, najväčšej podpore sa projektu dostáva za strany študentov a začínajúcich dizajnérov a za prežitie vďačí špecializovaný server takmer exkluzívne peňaženkám svojich tvorcov. Že sa im to chce? Jednoznačne. "Sme nadšenci dizajnu," charakterizuje Fischerová malý server výstižne.

A hoci nadšenecký web zatiaľ nepatrí k rekordérom k návštevnosti - a vzhľadom na jeho zameranie asi nikdy ani nebude - svoje poslanie Designby.sk postupne napĺňa. Ak je dnes podľa Fischerovej na serveri mesačne 18-tisíc návštev, do budúcna to môže byť už len viac. Hlavne preto, že od vzniku Designby.sk sa o dizajne a umení nehovorí iba vážnym hlasom na prednáškach VŠVU, ale aj farebne, populárne a hlavne na dosah bežným ľuďom.

  • Tlačiť
  • 0

Diskusia (0 reakcií)