Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Centrum Holdings je na predaj

22.06.2012, 16:13 | Tomáš Czwitkovics | SITA

  • Tlačiť
  • 0

Majiteľ mediálnej skupiny Centrum Holdings, fond Warburg Pincus, už niekoľko týždňov rokuje o jej predaji. Ako informovali portál iHNed.cz a web Motejlek.com, medzi záujemcami figuruje vydavateľstvo Ringier Axel Springer, ale aj spoluzakladateľ skupiny Ondřej Tomek.

Hodnota prípadnej transakcie by mala predstavovať približne dve miliardy českých korún. Centrum Holdings je jediným akcionárom firmy Centrum Holdings, a.s., ktorá v Česku a na Slovensku prevádzkuje české a slovenské verzie portálov Atlas, Centrum a tiež spravodajské weby Aktuálně.cz a Aktuálne.sk. Skupina Centrum B.V. má aktivity aj v Chorvátsku.

Na Slovensku je po Ringieri, ktorému patrí 70-percentný podiel v skupine Azet.sk, a Zozname z pohľadu návštevnosti treťou najväčšou skupinou, ktorá prevádzkuje internetové portály.

Práve Ringier Axel Springer označujú české médiá za najväčšieho záujemcu. Podľa informácií iHNed.cz obe strany sú v kontakte a chystajú sa na rokovania. V prípade, že by sa mu podarilo skupinu získať, ešte viac by si posilnil pozíciu medzi internetovými portálmi na Slovensku.

Podľa Mladé Fronty Dnes fond Warburg Pincus už pred dvomi týždňami rozposlal mediálnym domom a finančným skupinám predajnú ponuku. Hovorca Centrum Holdings pre ihned.cz odmietol špekulácie potvrdiť. Motejlek.com uvádza, že predaj Centrum Holdings sledujú aj mediálne skupiny CME (Markíza, Nova) či Mafra (MF Dnes, iDnes.cz). 

Private equity fond Warburg Pincus kúpil väčšinový podiel vlastníka portálu Centrum.cz, spoločnosť NetCentrum na konci roku 2007. Firma sa o rok neskôr v rámci novej spoločnosti Centrum Holdings spojila s portálom Atlas, taktiež pôsobiacom v Česku a na Slovensku.

Motejlek.com odhaduje, že Warburg Pincus investoval počas piatich rokov do skupiny portálov 40 až 50 miliónov eur. Investícia sa mu však pravdepodobne veľmi nevyplatila - v roku 2010 tržby skupiny klesli o 16 percent na 437 miliónov korún, pričom v Česku dosiahla strata 27 miliónov Kč, na Slovensku 11 miliónov Kč. 

K Centrum Holdings patria na Slovensku okrem portálov Centrum.sk a Atlas.sk weby Aktuálne.sk, Mapy.sk, Wanda.sk, Žena.sk, Pobox.sk, Dnes.sk a ďalšie. V minulom roku dosiahla priemerná mesačná návštevnosť skupiny 1,6 milióna reálnych používateľov podľa auditu AIMmonitor, medziročne išlo o štvorpercentný rast. Konkurenčné skupiny Azet.sk a Zoznam mali mesačnú návštevnosť okolo dvoch miliónov RU.

  • Tlačiť
  • 0

Diskusia (0 reakcií)