Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Blogeri a novinári môžu byť zahraniční agenti. Putin podpísal sporný zákon

03.12.2019, 11:30 | TASR

Ruský prezident Vladimir Putin podpísal zákon, ktorý vláde priznáva právo označovať blogerov, novinárov a používateľov sociálnych sietí za takzvaných zahraničných agentov. Informovala o tom v utorok agentúra AP.

  • Tlačiť
  • 4

Osobnosti z oblasti kultúry a ochrancovia ľudských práv sa pritom minulý týždeň na V. Putina obrátili so žiadosťou, aby nepodpísal tento zákon, ktorý umožňuje za zahraničných agentov označovať aj fyzické osoby, blogerov, novinárov a používateľov sociálnych sietí, ak sú títo jedinci financovaní zo zahraničia.

Autori internetovej výzvy ruskému lídrovi zdôraznili, že konkrétny občan nemôže dopredu odhadnúť možné dôsledky zákona pre svoju osobu. Návrh zákona podľa ich názoru ohrozuje základné ústavou garantované práva, pričom odporovať mu na súde bude prakticky nemožné.

Neprehliadnite

Týmto zákonom sa rozširuje už existujúca legislatíva vzťahujúca sa na mediálne spoločnosti financované zo zahraničia. Ide o zákon prijatý v roku 2017 ako odpoveď na rozhodnutie ministerstva spravodlivosti Spojených štátov, ktoré ruskú štátom financovanú televíziu RT označilo za zahraničného agenta.

Nový zákon sa vzťahuje na každého, kto bude šíriť obsah vyrábaný mediálnymi spoločnosťami, ktoré sú zaregistrované ako zahraniční agenti a sú platené zo zahraničia. Prijatie zákona sa v Rusku stretlo s vlnou kritiky za to, že ešte viac obmedzí slobodu prejavu a štátu umožní tvrdé zákroky voči opozícii.

  • Tlačiť
  • 4

Tagy Vladimir Putin