Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Anglická Wikipedia sa dnes na protest vypla

18.01.2012, 09:35 | ČTK

Prevádzkovatelia nesúhlasia s návrhmi zákonov, ktoré majú v USA obmedziť internetové pirátstvo.

  • Tlačiť
  • 0

wikipedia protest vypnuta

Anglická verzia internetovej encyklopédie Wikipedia v stredu vypla svoje služby na protest proti chystaným americkým zákonom proti internetovému pirátstvu. Návrhy podľa zakladateľa Wikipedie a ďalších internetových firiem ohrozujú slobodu na internete. Namiesto úvodnej stránky Wikipedie sa objavila čierno-biela obrazovka s textom "Predstavte si svet bez voľného prístupu k vedomostiam", krátkym vysvetlením a odkazom na ďalšie detaily.

Podľa agentúry Reuters už skôr avizovaný protest nezískal podporu najväčších internetových hráčov, akými sú komunikačné siete Facebook alebo Twitter. Okrem Wikipedie je tak najväčším účastníkom protestnej iniciatívy portál pre zdieľanie správ Reddit.com.

Anglickú mutáciu internetovej encyklopédie podľa služieb pre monitorovanie internetu denne navštívi asi 25 miliónov ľudí. Podľa českej verzie Wikipedie ide o prvú odmlku populárnej encyklopédie za 11 rokov jej existencie. Informácie o pripravovanej legislatíve zobrazuje anglická stránka od 06:00 SEČ. Čitateľa z územia USA nabáda, aby sa kvôli spornej legislatíve obrátili na svojich zástupcov v americkom parlamente.

Výpadok anglickej mutácie má trvať 24 hodín, česká funguje bez prerušenia. Reddit.com svoje služby obmedzí na 12 hodín.

Wikipedia sa rozhodla k bezprecedentnému kroku na protest proti dvom zákonom proti počítačovému pirátstvu, ktoré prejednáva Kongres USA. Podľa nich by americké úrady mohli od spoločností zabezpečujúcich pripojenie k internetu vyžadovať zablokovaniu všetkých stránok, v ktorých sa objavia odkazy na nelegálne kópie filmov alebo hudby.

Internetové vyhľadávače by zasa nesmeli zobrazovať výsledky, na ktorých sú odkazy vedúce k nelegálnemu obsahu. Proti chystanej legislatíve vystupujú aj ďalší internetoví giganti ako Google, Facebook, Yahoo!, Twitter či eBay. Na rozdiel od anglickej Wikipedie ale zatiaľ svoje služby neobmedzujú. Google sa vo štvrtok podľa jeho hovorkyne chystá na stránke zverejniť informácie o legislatívnych návrhoch, vyhľadávacie služby to však obmedziť nemá. Výkonný riaditeľ Twitteru Dick Costolo sa k zámeru obmedziť služby postavil kriticky. "Stopnúť obchodovanie po celom svete v reakcii na jeden problém národnej politiky je bláznivé," uviedol.

Návrhy protipirátskych zákonov mali šancu podľa Reuters na rýchle schválenie v Kongrese. Cez víkend však niektoré aspekty kritizoval Biely dom. Vo vyhlásení uviedol, že počítačové pirátstvo je síce vážny problém, nepodporí však legislatívu, ktorá by obmedzovala slobodu prejavu alebo bránila inováciám na internete.

  • Tlačiť
  • 0

Diskusia (0 reakcií)