Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Americkí senátori navrhujú prešetriť Google

20.12.2011, 11:13 | Eva Vozárová | © 2011 News and Media Holding

Jeho výsledky vyhľadávania považujú za neférové.

  • Tlačiť
  • 0

google_logo

Google bude možno v USA musieť odpovedať na ďalšie nepríjemné otázky protimonopolnej Federal Trade Commission (FTC) - pre svoje výsledky vyhľadávania. Senátori Kohl a Lee, ktorí sú členmi protimonopolnej komisie amerického Senátu, tvrdia, že Google vo vyhľadávaní zvýhodňuje vlastné služby a môže potláčať konkurenciu.

Senátori napísali list adresovaný šéfovi FTC, v ktorom ho vyzývajú, aby praktiky Google podrobnejšie prešetril. Zdôrazňujú, že Google si počas uplynulej dekády vybudoval silnú pozíciu na trhu vyhľadávačov, no okrem tohto core biznisu rozvíjal aj ďalšie aktivity, prevažne vďaka akvirovaniu iných služieb.

Tie sa postupne začleňujú do jeho portfólia a získavajú vo výsledkoch vyhľadávania lepšie umiestnenie ako podobné produkty konkurencie. Podľa senátorov to môže znižovať možnosť voľby používateľa a priamo ohroziť konkurenčný boj.

Demokratický senátor Herb Kohl a republikán Mike Lee pristúpili k výzve na podrobnejšie prešetrenie na podnet časti internetových hráčov. Podľa CNet News vychádzali zo stanovísk služby Yelp promujúcej malé lokálne firmy, predajcu leteniek a pobytov Expedia alebo porovnávača cien Nextag.

Celá iniciatíva je súčasťou širších aktivít týkajúcich sa Googlu, v rámci ktorých senátna komisia už vypočúvala napríklad bývalého CEO spoločnosti Erica Schmidta. FTC okrem toho v tejto súvislosti spustila veľké vyšetrovanie v lete tohto roka. Senátori nabádajú, aby sa špeciálne na férovosť výsledkov vyhľadávania pozrela bližšie.

Nejde pritom o prvý prípad prešetrovania Google. Komisia sa sťažnosťami na Google zaoberala viackrát, najmä v súvislosti s jeho rôznymi investíciami. V roku 2010 napríklad skúmala akvizíciu reklamnej platformy AdMob.

  • Tlačiť
  • 0

Diskusia (0 reakcií)