Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Aktivisti vyjadrili obavy nad slobodou médií a internetu v Rusku

19.11.2019, 16:26 | TASR

Aktivisti za ľudské práva v utorok varovali pred ešte väčším obmedzením slobody médií a internetu v Rusku, kde bude v utorok parlament v druhom čítaní hlasovať o návrhu, ktorý umožní, aby blogeri či nezávislí novinári boli označení za „zahraničných agentov“. Informovala o tom v utorok agentúra AFP.

  • Tlačiť
  • 1

Tagy

Rusko

Podľa predloženého návrhu sa povinnosť registrovať sa ako zahraničný agent bude vzťahovať nielen na médiá a mimovládne organizácie financované zo zahraničia, ale aj na jednotlivcov – blogerov či novinárov na voľnej nohe, stringerov.

Zákon platný v Rusku ukladá takýmto médiám a mimovládnym organizáciám povinnosť zaregistrovať sa na ministerstve spravodlivosti ako zahraničný agent, predložiť spravodajský materiál, ktorý zverejňujú, a predkladať podrobné správy a doklady o svojej činnosti. V opačnom prípade im hrozia pokuty.

Podľa AFP sa mnohí kritici navrhovaných zmien v zákone domnievajú, že nová úprava sa dotkne blogerov i radových občanov, ktorí sú aktívni na sociálnych sieťach. Niektorí poslanci i hovorca Kremľa Dmitrij Peskov však už medzičasom túto interpretáciu odmietli.

Ľudskoprávna organizácia Amnesty International v spoločnom vyhlásení s ďalšími podobnými inštitúciami – vrátane organizácie Reportéri bez hraníc – označila navrhované zmeny v zákone za „ďalší krok k obmedzeniu slobodných a nezávislých médií“ a „za silný nástroj na umlčanie opozičných hlasov“ v Rusku.

Právny predpis, ktoré umožňujú označiť médiá alebo mediálne domy za zahraničných agentov, prijalo Rusko v roku 2017 po tom, ako bola televízia RT financovaná Kremľom vyhlásená v USA za zahraničného agenta.

Neprehliadnite

K médiám, na ktoré sa tento zákon v Rusku vzťahuje, patria Spojenými štátmi financovaná rozhlasová stanica Rádio Sloboda / Rádio Slobodná Európa a Hlas Ameriky.

Zákon o zahraničných agentoch bol v Rusku prijatý v roku 2012, pričom pôvodne sa vzťahoval len na mimovládne organizácie financované zo zahraničia. Ide najmä o tímy ľudí zaoberajúcich sa dodržiavaním ľudských práv v Rusku.

  • Tlačiť
  • 1

Tagy Rusko